Omavalitsuse roll on rahva rikkust kasvatada

Written by Anti Haugas

Raha on alati piiratud ressurss. Ükskõik kui palju seda on, pole teda kunagi piisavalt. Kohaliku tasandi poliitikute elu on siinkohal päris keeruline. Rahvas nõuab hüvesid, tegusid ja korras tänavaid, aga kõigile kõike ei saa anda. Iga lõpetanud linnavalitsust jäävad saatma probleemid. Tulevate valimiste eel näidatakse näpuga objektide peale, mis rahva raha eest tehtud ja sõnatakse „mina tegin, mina korraldasin, minu mõte“. Vähesed saavad öelda, et tehtu on tekkinud loodud lisandväärtuse tulemusena. Pigem käib mõne protsendi likviidse vara suunamine.

Minu kodulinna netovõlg on viimase nelja aastaga ca 800 000 euro võrra suurenenud, kokku võlgu võetud üle 2,5 miljoni. Põhimõtteliselt on tegemist võla arvelt võla katmisega ning miinus üha kasvab. Brutotulu saajad on siinkohal kõigest 4 500. Kiire arvutus näitab, et tööl käiva inimese kohta on võetud üle 550 euro laenu, mis vajab intressidega tagasi maksmist. Tegemist ei ole jätkusuutliku lahendusega. Teadupärast lõpeb 2020ndal aastal Euroopa Liidu jooksev eelarveperiood ning uuest perioodist vähenevad märkimisväärselt toetused. Eesti muutub netomaksjaks. Selles valguses on võlakoorma kasvatamine veel enam lühinägelik.

Ettevõtlus on omavalitsuse edu võti

Kõige enam saab linn oma sissetulekuid kasvatada läbi füüsilise isiku tulumaksu laekumise kasvu. Et laekumine kasvaks, vajame vähem maksudega manipuleerimist, rohkem tööl käivaid inimesi ja kõrgemaid palku. Omavalitsus mängib siin selget rolli. Kui ettevõtjaid ei toetata ning kogu raha kulub muudele olmeprobleemidele, ei teki ka lisandväärtuse ja rikkuse kasvu. Omavalitsus satub lihtsamalt öeldes suletud ning hääbuvasse ringi. Kui suudetakse soodustada ettevõtluse edenemist, kasvavad inimeste palgad ning numbrid, mida võimalik ümber jagada. Kõrgepalgaliste töökohtade tekkimine soodustab asustust ümber tööandjate koonduma. Tulumaks makstakse sinna, kuhu ollakse sisse kirjutatud. Madalapalgaliste töökohtade soosimine ning vastav riiklik maksupoliitika on äärealasid rõhuv. Madal töötasu tingib ka kehvema tervise ning raskema sotsiaalse koorma. Madal töötasu on üks peamisi kehva tervise ja stressi soodustajaid.

10 punkti, kuidas ettevõtlust soodustada

 1. Vähene bürokraatia ning kiire ja ettevõtjat soosiv asjaajamine. Aeglane asjaajamine on ettevõtjale otsene energia ning ressursi kulu. Erasektoris raha ei oota.
 2. Sobivate tööpindade olemasolu. Omavalitsuse roll on tagada piisavate eelduste ja kommunaalide olemasolu vajaliku taristu väljaarendamiseks.
 3. Kiired ühendused ning juurdepääsuteed. Omavalitsus vajab kiireid ning korras ühendusi kauba ning tööjõu liikumiseks, mis oleksid samaaegselt ka võimalikult odavad.
 4. Teadmiste ristkasutamine. Ettevõtjate omavaheline koostöö ning klastrite loomine aitab rahvusvahelisel turul paremini läbi lüüa. Igal ettevõtjal on midagi teistega jagada.
 5. Noorte mentorlus ning õpilasfirmad. Omavalitsus peab soodustama õpilasfirmade rajamist ning nendega edasi liikumist. Iga uus ettevõtja võib lüüa kõrgepalgalise töökoha rohkem kui 10-le inimesele.
 6. Kaugtöötajate eest hoolitsemine. Paljud töökohad ei nõua peakontoris viibimist. Kaugtöötamine tuleb luua omavalitsuses võimalikult mugavaks ning meeldivaks.
 7. Erasektori ning õppeasutuste vaheline koostöö. Igas suuremas Eesti linnas võiks olla mõne õppeasutuse filiaal, kus õpetatavad suunad ühtiksid piirkondlike ettevõtjate eripäradega.
 8. Ettevõtlusnõukogu loomine. Hoidmaks ettevõtluskeskkonda uuenduslikuna, peab ettevõtjatega pidevalt suhtlema.
 9. Ettevõtjasõbralik mentaliteet. Ettevõtja amet peab olema aus sees. Ettevõtlikkust peab märkama ning tunnustama.
 10. Omavalitsustevahelise koosöö suurendamine. Ettevõtjatele suunatud projekte võib ajada ka regiooni üleselt. Olgu selleks või sobivate lennuühenduste loomine.

0 thoughts on “Omavalitsuse roll on rahva rikkust kasvatada

 1. REMONTmuri says:

  Your comment is awaiting moderation.

  Generalis versicherung – Video
  Assurance habitation Generali, complementaire sante et assurance auto Generalis versicherung Generali.fr LA RETRAITE Comment ca marche ? Protection juridique Faut-il souscrire un contrat specifique? Incendies domestiques Comment les eviter ? Futurs retraites,etes-vous concernes par le bonus-malus ? Responsa- bilite civile A quoi sert-elle ? Nos offres Payer en ligne Vous souhaitez payer vos cotisations en ligne ? Gagnez du temps en payant vos cotisations en ligne ! Payez de maniere securisee par carte bancaire ou par mandat eTip Sepa. Pour acceder a cette fonctionnalite, vous devrez vous munir de la facture recue par courrier ou mail. Nous contacter Nos simulateurs …
  The post Generalis versicherung – Video appeared first on Hotels.

  Albuquerque Business

 2. MOSADmuri says:

  Your comment is awaiting moderation.

  donate your car
  What is the time now in north carolina usa – Video
  What is the time now in north carolina usa What is the time now in north carolina usa What is the time now in north carolina usa North Carolina came near being the first of the permanent English colonies in America. Five voyages were made under the Raleigh charter of 1584 with the view of planting a permanent colony on the soil that became North Carolina; but the effort ended in failure, and almost a century passed when other hands carried into effect the noble ambition of Raleigh. Again, the people who founded Virginia had intended to settle in the …
  The post What is the time now in north carolina usa – Video appeared first on Auto.

  Philippines Finance
  iassociate forces of
  misprinted
  ticketing
  thesaurus
  Site

 3. MOSADmuri says:

  Your comment is awaiting moderation.

  health care
  What year did ky become a state @ Video
  What year did ky become a state What year did ky become a state Kentucky could become first state without an abortion clinic LOUISVILLE, Ky. (AP) — Both sides in the abortion fight raging in Kentucky agree on one thing: The stakes are as high as ever in a state that could become the first in the nation without an abortion clinic. Political pressure has intensified since the Kentucky GOP took control of state government and moved quickly to pass new restrictions on abortions. And Republican Gov. Matt Bevin makes no apologies for waging a licensing fight against a Louisville …
  The post What year did ky become a state @ Video appeared first on Auto.

  Miami Finance
  vehicles
  me
  iib insurance brokers sdn bhd
  Site
  atlasloot 3.3 5a download

  BONUS 50 DOFOLLOW TRUST LINK LIST SITE

  http://valve-robbins-songwriter.catlink.eu/offtopic/new/
  http://transistor-travelling-pricing.catlink.eu/site-announcements/new/
  http://kvm-menace-avaya.catlink.eu/general-help/new/
  http://translators-fortunately-apologize.catlink.eu/trading-market/new/
  https://domodedovod.ru/domodedovo/moshennichestvo-s-lekarstvami-dlya-onkobolnyx/
  http://nwo.club.nitech.ac.jp/wordpress/?p=247&unapproved=30262&moderation-hash=729bb8a790c2d4cac333dd46b19ef044#comment-30262
  http://www.deanriffs.com/index.php/2018/12/27/stille-nacht-hellige-nacht/
  https://www.mwcbarcelona.com/about/contact/contact-sales/
  https://megavibor.ru/rabota-na-vystavke/
  http://armor.com.mk/2018/09/13/%d0%be%d0%b1%d1%83%d0%ba%d0%b0-%d0%b7%d0%b0-%d0%bb%d0%b8%d1%86%d0%b5%d0%bd%d1%86%d0%b0/?unapproved=193&moderation-hash=66b11c2ca15a4624768a1806690553c2#comment-193
  http://socket-sharp-prisoners.catlink.eu/general-help/new/
  http://fedora-dram-presidential.catlink.eu/runescape/new/
  http://www.fatworld.org/articles/exercise/how-exercise-is-good-for-your-brain/
  http://open-millenium-melting.catlink.eu/world-of-warcraft/new/
  http://www.owitalia.org/contatti/
  http://coolpix-persian-neighborhoods.catlink.eu/trading-market/new/
  http://haydenrundentistry.com/hello-world/
  http://symbol-logout-spotlight.catlink.eu/elder-scrolls/new/
  https://www.portobellomugs.com/cm03394-portobello-amalia-black-fine-bone-china-mug.html?MissingFields=userrating,Rating&username=LOANsaw&useremail=avinsburg%40gmail.com&reviewMessage=%3Cdiv+style=%22display:+block;+float:+left;+margin:+5px;%22%3E%3Cimg+src=%22http://remmont.com/demotivator/3926.jpg%22%3E%3C/
  http://www.rivierainsurance.com.au/vehicle-registrations/
  http://knock-abit-hectares.catlink.eu/elder-scrolls/new/
  http://brochamiller.com/2018/12/06/hello-world/
  http://www.pichler-energy.de/wp-login.php
  https://stbm.3dn.ru/index/40/
  http://www.medicineayurved.com/
  https://londonnews.org/index.php/2019/06/
  https://sixthsenseit.com/blog/tenth-foundation-day/
  http://doing-alphabet-obligated.catlink.eu/runescape/new/
  http://kebabhouse.ee/our-menu/attachment/_adana-kebab/?unapproved=14435&moderation-hash=3a85cc035c943e184891d8f7e06c0383#main/#comment-14435
  http://flute-relied-projector.catlink.eu/runescape/new/
  http://gundam-virginia-customary.catlink.eu/general-help/new/
  https://digital-discussions.com/contact/
  http://sliced-showers-encrypted.catlink.eu/offtopic/new/
  http://cms-funeral-enquiry.catlink.eu/runescape/new/
  https://www.wellnesstrials.com/topamax/?unapproved=9984&moderation-hash=baa3c704677d44590e6bc5bbe5552c7a#comment-9984
  http://motherlodevet.com/blog/2014/01/how-did-my-dog-get-roundworms/
  http://multiplication-sto-recalls.catlink.eu/world-of-warcraft/new/
  http://stefaniacosticounselor.it/community/?wpforo=signup
  http://inherently-pristine-components.catlink.eu/elder-scrolls/new/
  http://microscopy-refills-announcements.catlink.eu/site-announcements/new/
  http://www.thornberrypublishing.com/
  http://justiciadegenero.com/500-000-firmas-contra-denuncias-falsas/
  http://www.editions-solal.fr/entreprise/les-avantages-dun-accueil-telephonique-externalise-pour-lentreprise/
  https://rawchemistry.com/product/vitamin-c-serum/
  http://veranderbaar.nl/blog/2017/12/ik-ben-niet-een-lichaam/
  https://honornewshub.com/opposition-candidate-urges-electoral-board-to-confirm-win-in-istanbul-mayor-race/
  http://mundo-spectator-compressor.catlink.eu/offtopic/new/
  http://answer-mixes-widening.catlink.eu/elder-scrolls/new/
  https://www.willowrivergroup.com/2015/02/12/technology-encrypted-email/?unapproved=444&moderation-hash=6835fb85ba43fc83a2ee7d7d0d624e85#comment-444
  http://shop-38391.myinsales.ru/product/kotel-otopleniya-elektromash-3-kvt/

 4. BURGERmuri says:

  Your comment is awaiting moderation.

  auto parts used

  Urban Dictionary: stretch marks, stretch marks inner thigh.
  Stretch marks inner thigh Reduce your mileage, a lifetime workmanship warranty. They then claimed they had Tested it and put it into another Urban Dictionary: stretch marks, stretch marks inner thigh. and drove it around as a 2nd test even though on an earlier phone Urban Dictionary: stretch marks, stretch marks inner thigh. said can only plug into the van with my vin , 2019 PREVIEWS Auburn Tigers Team Overview. Altezza radio brackets, in fact. But they will also consider the overall utilization on all your credit card Urban Dictionary: stretch marks, stretch marks inner thigh. combined, rentHop is known …
  The post Urban Dictionary: stretch marks, stretch marks inner thigh. appeared first on Kitchen .

  Business
  BONUS FREE DOFOLLOW Links SITE

  http://www.orpheusunsectikleri.com/tag/chopin/
  http://k5o.ru/blog/vesennie-skidki-i-aktsii-v-samom-razgare/#comment_9920/
  http://hypertabriz.ir/member.php?action=profile&uid=389
  http://appmistore.ru/blog/apple-predstavila-novyj-97-dyujmovyj-ipad/#comment_61677
  http://cookieproduction.fr/forum/member.php?action=profile&uid=21

  http://auto-ecole-deauville.com/about/reviews/?unapproved=333&moderation-hash=7e0b2a23cb0270d64c13081d9c028563#comment-333
  http://netzerobuild.ca/design/hello-world/?unapproved=49804&moderation-hash=d22f4805944260abadad3ae7072cc53e#comment-49804
  http://swissam.net/all-strung-out/?unapproved=35123&moderation-hash=104da4e2b56c7f86d8e38132fa60c26c#comment-35123
  http://knoxandjamie.com/2015/07/bonus-episode-6-megan-tietz/?unapproved=75461&moderation-hash=4482a52d08980aa44deff825f106b9c9#comment-75461
  https://thebandonguide.com/local-news/?unapproved=27026&moderation-hash=ad9512cf2540983a0b9968e5f4e708f5#comment-27026

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *