Ta sõidab sinu õuele

USA tööjõu osakonna hinnangul töötavad 65% praegustest õpilastest töökohtadel, mis veel ei eksisteeri.

Ainuüksi „app-ide majandus“ on viimastel aastatel loonud Euroopas pea 1,7 miljonit töökohta. See arv kasvab eksponentsiaalselt. Tööl käivaid inimesi on alla 500 miljoni. Ei pea olema hiromant, et järeldusi teha. Praegused töökohad on ajas kadumas ning asendumas uutega. Töökohad muutuvad asukohast järjest vähem sõltuvaks ning tööajad paindlikumaks.

Tugevad on trendid näiteks ka freelancer’iks ehk vabakutseliseks kaldumise poole. Inimesed on iseeneda tööandjad ning pakuvad personaalselt mingeid kindlaid teenuseid.

Austraalia teadusagentuur CSIRO kinnitab, et teatud töökohad muutuvad peatselt automatiseeriuks ning kaovad. Samaaegselt muudab teiste iseloomu ning loob uusi võimalusi. Tulevik ei sõltu masinatega võistlemisest. See sõltub masinate kasutamisest ning  töö põnevamaks ning senisest enam nauditavaks muutmisest.

Austraallaste raport toob välja ka 6 megatrendi, millest tähtsaim viitab seadmete ühenduste plahvatuslikule kasvule. Samuti  andmemahtude ning arvutuskiiruste kasvule, mis kombineeritud kiirete arengutega automatiseeritud süsteemides ning tehisintellektide loomises. Robot-seadmed suudavad paljusid ülesandeid teostada tunduvalt kiiremini, turvalisemalt ning efektiivsemalt kui inimesed. Samas seab automatiseering kõrgemad nõuded inimeste klassifikatsioonile. Robotid võtavad üle eelkõige madalaid oskusi nõudvad töökohad. Raport leidis, et 75% kiiremini arenevatest töökohtadest on seotud teaduse, tehnoloogia, inseneeria ning matemaatikaga (STEM).

Kiire automatiseerituse areng tähendab ka kaugtöö osakaalu kasvu. Toon mõned näited populaarsetest kaugtöövõimalustest: kirjamees, insener, turundaja, tervishoiu konsultant, case manager (tööalaste juhtumite lahendaja), arendusjuht, värbaja.

USA üks suurimaid kaugtööd vahendavaid portaale FlexJobs. Portaali vahendusel võib leida endale töö nii Amazonis, Dellis, Apple’is kui ka American Expressis. Kõik innovatiivsed firmad, kes tihti muust maailmast tegudes ja sammudes ees.

Mis järeldusi saame sellest teha Eestis?

  • Inimesed soovivad tulevikus järjest enam suurlinnadest välja kolida.
  • Tööandjad ei pruugi enam olla Eestis tegutsevad ettevõtted.
  • Tuleb võimalikult efektiivselt tagada ühendused igast Eesti paigast ülemaailmseks tööjõu liikumiseks. Elukoha valikul saab määravaks kiire füüsilise kontakti olemasolu tööandja või partnerettevõttega.
  • Peame tõstma noorte huvi eelkõige matemaatikal baseeruva hariduse kasvule.
  • Omavalitsused peavad keskenduma kaugtööd tegevatele inimestele tingimuste loomisega. Näiteks looma büroosid, kus saavad töötada mitmete erinevate ettevõtete esindajad.
  • Tähtis on tagada turvatunne ning tervislik elukeskkond igas Eesti paigas.
  • Maapiirkondadesse investeermine, ka kinnisvarasse, on pikas plaanis perspektiivikas.
  • Peame leidma lahenduse kõrgepalgaliste töökohtade tööjõumaksude vähendamiseks.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *