E-valimiste kaotamine töötaks vastu loomulikele trendidele

Eesti on teatud-tuntud innovaatiliste lahenduste rakendaja. See muutnud inimeste elu mugavamaks, samas tähendab e-riik ka suurt kokkuhoidu. Käidud välja number, et kokkuhoiuks 2,5% SKT-st. Ettevõtete tulu ning majanduse kasv on siinkohal raskesti mõõdetavad. Küllap on e-riigist saadud asjaajamise lihtsus majandust veel enam positiivselt mõjutanud.

2015ndal aastal käis e-hääletamas 176 000 inimest, 2011ndal aastal 140 000, 2007ndal 30 000. Trend näitab, et järjest enam eelistatakse riigiga suhelda, ka valida, ilma kodust või töökohalt lahkumata. Kasutajamugavus, sealhulgas aja ning ressursi kokkuhoid, kaaluvad üles vanad harjumused. Keskmise tööl käiva inimese jaoks oleks juba mõeldamatu, et peaks igal aastal istuma kümneid tunde erinevate ametiasutuste järjekordades. Kodanik tahab esitada tuludeklaratsiooni kohe, panna end ravijärjekorda kohe, maksta arveid kohe, valida kohe.

Vaadeldes globaalseid trende näeb väga suuri muutusi kaubanduse struktuuris. Peale tuleb just nimelt e-kaubandus, jagamismajandus veel mitte nii palju, aga ka selle osakaal kasvab eksponentsiaalselt. 2016ndal aastal oli maailma suurima e-kaubanduse turu, Hiina,käive 900 miljardit dollarit. Käibele on võetud ka uus termin m-kaubandus. Eeldatakse, et 2017ndal aastal tehakse 25% internetiostudest mobiiltelefonide vahendusel.

E-valimiste võimaliku kaotamise ja valimiste lühendamise asemel võiks valitsuse järgmine samm olla e-valimiste mobiiltelefonidesse toomine. Juba praegu ei kasuta noored enam nii palju sülearvuteid. Enamik toiminguid tehakse ära just nutitelefonis. Kui riigiga suhltemine eeldab liiga palju liigutusi, on lihtsam see ära jätta. Kui trendidega kaasas ei käida, läheb valima ainult vanem elanikkond. Küllap teavad seda ka poliitikud. Minu siiras lootus on see, et Keskerakond võitleb trendidele vastu enda rumalusest mitte pahatahtlikust soovist noorte häält summutada.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *